Начало В детайли Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на агенция „Мяра“ са „за“ да има референдум за еврото, а 35,3% са „против“
119
България

Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на агенция „Мяра“ са „за“ да има референдум за еврото, а 35,3% са „против“

Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на социологическата агенция „Мяра“ са „за“ да се проведе референдум за еврото, 35,3% са против.Данните са от независим телефонен сондаж на социологическа агенция „Мяра“, проведен между 10 и 13 май 2025 г. сред 803 пълнолетни български граждани.

| 14 Май 2025, 17:02 ч.
Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на агенция „Мяра“ са „за“ да има референдум за еврото, а 35,3% са „против“
Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на агенция „Мяра“ са „за“ да има референдум за еврото, а 35,3% са „против“
Снимка © DFA

Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на социологическата агенция „Мяра“ са „за“ да се проведе референдум за еврото, 35,3% са против.

В Кюстендил с тържествено шествие, минута мълчание и поднасяне на венци и цве

Българска държавна делегация ще бъде на посещение в Света гора (Атон) днес и

Кметската администрация трябва да преработи проектобюджета на Варна за тази г

Над четири хиляди декара борови гори в планините Беласица и Огражден съхнат з

Мъж на 24-години от Габрово е с опасност за живота, след като е катастрофирал

Данните са от независим телефонен сондаж на социологическа агенция „Мяра“, проведен между 10 и 13 май 2025 г. сред 803 пълнолетни български граждани. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.

Идеята за референдум около еврото се подкрепя – такива идеи у нас традиционно получават „попътен вятър“, коментират от „Мяра“ . Затова и декларативната активност в такъв референдум е висока и само около една десета от запитаните казват, че не биха гласували в подобен референдум или се колебаят. Закономерно, едва ли такава активност би се възпроизвела на практика, добавят анализаторите.

На въпрос "Ако в България се проведе национален референдум с въпроса „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“, кое от следните бихте направили Вие лично?" 34,4% казват, че ще гласуват със съгласна/съгласен, а 54,9% – че ще гласуват с несъгласна/несъгласен. Останалите няма да гласуват или се колебаят. Данните буквално повтарят поредица изследвания назад в годините, посочват от „Мяра“. И отбелязват, че явно е нужна много повече информационна работа – особено на фона на иначе много високото одобрение на българите към Европейския съюз като цяло. Както беше съобщено в предаването „Въпрос на мяра“, българите поставят ЕС на първо място по положително отношение сред всевъзможни геополитически фактори. Положителното отношение е 64,4%, а отрицателното – 25,5%, добавят от агенцията.

Потенциалът на множеството протести в страната към момента не се насочва към правителството като цяло, а остава към конкретни теми. Вотовете на недоверие имат само ограничена подкрепа. Мнозинството е инстинктивно „за“ предложения референдум за въвеждане на еврото, а сред потенциално гласуващите в примерен референдум отново надделява нерешителност пред въвеждането на единната европейска валута през 2026 г. у нас. Българите масово не смятат за себе си, че са наясно с предстоящата либерализация на пазара на тока за битови потребители. Агресивното поведение и действия сред младежи и подрастващи са широко разпространен проблем в очите на пълнолетното българско население. По отношение на катастрофите по пътищата обществото ни реагира по-скоро със самообвинение към съзнателността ни като водачи. Очаква се и цялостно законодателно решение за електрическите тротинетки, но по-скоро се отхвърля възможността за цялостната им забрана, гласят изводите от независимия сондаж по текущи теми. От агенцията уточняват, че такъв тип сондажи служат най-вече за бързи наблюдения на общественото мнение и формиране на хипотези за последващи проучвания.

„Мяра“ зададе въпрос по отношение на множеството различни протести в страната, за да провери дали протестният потенциал към този момент се насочва към властта или остава по конкретни теми. Отговорите явно показват, че към настоящия момент явно не е привидяна алтернатива на тази власт и към това правителство има известна търпимост, коментират анализаторите. „В този момент по-смислено е да се протестира по конкретни прoблеми“ – тази опция избират 62,6% от запитаните, а малцинство от 30,3% избират мнението, че „В този момент по-смислено е да се протестира срещу властта като цяло“, отбелязват от социологическата агенция. Явно затова и мнозинството не подкрепя вотовете на недоверие към сегашното правителство. Разбира се, тук мненията се определят и от сумарните предпочитания за партиите вносители „Възраждане“, „Величие“, МЕЧ. Общо 33,2% подкрепят вотовете, внесени от тези партии, но 60,6% не ги подкрепят, добавят от „Мяра“.

По случая с децата, пили вода с белина в детска градина във Варна, е образува

От Община Пловдив се предлага увеличение на цената за издаване на разрешителн

В деня на почит към светите равноапостоли Кирил и Методий президентът Румен Р

От агенцията посочват, че липсва готовност и по отношение на либерализацията на пазара на тока. „По-скоро съм наясно с предстоящото въвеждане“, казват 25,3%, „По-скоро не съм наясно с предстоящото въвеждане“, избират 73,7%. При такива въпроси често има декларативност и престижност в отговорите, но дори и тя не помага за по-висок дял на отговори от типа „смятам, че съм наясно“.

21,7%, т.е. всеки пети и даже повече, са ставали свидетели през последната година на случаи на насилие сред младежи и подрастващи. 63,5% или почти двама от всеки трима твърдят, че са ставали свидетели в последните дванайсет месеца на поведение сред младежи и подрастващи, което могат да определят като непристойно. 28,3%, или почти всеки трети, свидетелстват, че са виждали агресивни младежки банди в последната година. Проблемът за агресията сред подрастващи и младежи явно има сериозен обхват в очите на българите, добавят от „Мяра“.

По отношение на катастрофите по пътищата е направен социологически експеримент – запитаните са били помолени да изберат само един отговор измежду опциите „Вината е по-скоро в условията и правилата, които държавата създава“ и „Вината е по-скоро на самите водачи и тяхното поведение“. В така поставената дилема 26,5% говорят за рамката, а 47% – за самите водачи, но 26,2% не могат да отделят едното от другото, посочват експертите.

Заради зачестилите инциденти с електрическите тротинетки, мнозинство от 68,1%, т.е. над две трети, подкрепя варианта „В този момент най-смислено е да се приемат цялостни законодателни решения по темата“. 25,4% избират „В този момент най-смислено е общините по места да въвеждат конкретни правила в зависимост от местните специфики – инфраструктура и възможности“. 4,5% намират, че няма нужда да се предприемат нови действия, останалите се колебаят. По отношение на пълната им забрана, експериментален въпрос показва, че обществените настроения са по-скоро с надделяващо отрицателно отношение към подобно рестриктивно действие. 53,8% от българите не подкрепят цялостната забрана за използване на електрически тротинетки срещу 42,9%, които подкрепят подобна забрана. 3,3% не могат да формират мнение по въпроса. Явно се очаква действие на властта, но без крайности, добавят от „Мяра“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението при 0 км на Северната скоростна тангента в посока пътен възел "Ботевградско шосе" поради репатриране на камион
Временно е ограничено движението при км 0 на Северната скоростна тангента в посока пътен възел "Ботевградско шосе" поради репатриране на камион. Това съобщиха от пресцентъра на Аге ...
Областната дирекция на МВР в Перник отчита спад на престъпността и ръст на разкриваемостта за 2024 година
Областната дирекция (ОД) на МВР в Перник отчита спад на престъпността и ръст на разкриваемостта за 2024 г., съобщиха от пресцентъра . В отчета на полицията в града е отбелязано, че ...
Община Русе ще разполага с бюджет от 296,5 млн. лева през тази година
Община Русе ще разполага с бюджет от 296,5  млн. лева през тази година. Той е с около осем процента по-голям от миналогодишния и бе приет днес на извънредно заседание на общин ...
Доброволният спасителен отряд в Кюстендил се подготвя за реакции при различни ситуации
Членовете на „Доброволен спасителен отряд“ - Кюстендил се обучават за действие в различни ситуации, каза спасителят Здравко Велинов. Той поясни, че към момента отрядът ...
В Перник започна третирането на тревните площи срещу кърлежи и бълхи
Започна третирането на тревните площи срещу кърлежи и бълхи на територията на Община Перник, съобщиха от администрацията. Обработката ще продължи до 15 май (четвъртък) включително. ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Трима сирийски граждани са арестувани, като двама са обвинени за отвличане и държане в плен на двойка мароканци с цел откуп, а единият от тях е обвинен и за изнасилване
Трима сирийски граждани са арестувани, като двама са обвинени за отвличане и държане в плен на двойка мароканци с цел откуп, като единият от тях е обвинен и за изнасилването на 32- ...
Осъдиха на 14 месеца затвор мъж, извършил кражба на пари от църковен храм и унищожил вещи в Стара Загора
Районният съд в Стара Загора осъди на 14 месеца затвор при първоначален „строг“ режим на изтърпяване 54-годишен мъж, извършил кражба на пари от църковен храм и унищожил ...
Инвеститори, получили сертификат за клас, ще могат да наемат неполивни земеделски земи от седма до десета категория, реши парламентът
Инвеститорите, получили сертификат за клас на инвестицията, ще могат да сключват договори за наем за ползването на земеделски земи, които са неполивни от седма до десета категория ...
Ограничено е движението при 0 км на Северната скоростна тангента в посока пътен възел "Ботевградско шосе" поради репатриране на камион
Временно е ограничено движението при км 0 на Северната скоростна тангента в посока пътен възел "Ботевградско шосе" поради репатриране на камион. Това съобщиха от пресцентъра на Аге ...
Общински съвет - Рудозем гласува увеличение на трудовите възнаграждения на кмета на Общината и кметовете на кметства
Общински съвет - Рудозем гласува на извънредно заседание увеличение на трудовите възнаграждения на кмета и кметовете на кметства. Съветниците определиха основното трудово възнаграж ...
Тикер в 19:34 ч.
Трима сирийски граждани са арестувани, като двама са обвинени за отвличане и дър ...
Начало В детайли
119
България

Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на агенция „Мяра“ са „за“ да има референдум за еврото, а 35,3% са „против“

Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на социологическата агенция „Мяра“ са „за“ да се проведе референдум за еврото, 35,3% са против.Данните са от независим телефонен сондаж на социологическа агенция „Мяра“, проведен между 10 и 13 май 2025 г. сред 803 пълнолетни български граждани.

| 14 Май 2025, 17:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на агенция „Мяра“ са „за“ да има референдум за еврото, а 35,3% са „против“
Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на агенция „Мяра“ са „за“ да има референдум за еврото, а 35,3% са „против“
Снимка © DFA

Общо 63,3% от анкетираните в телефонен сондаж на социологическата агенция „Мяра“ са „за“ да се проведе референдум за еврото, 35,3% са против.

Данните са от независим телефонен сондаж на социологическа агенция „Мяра“, проведен между 10 и 13 май 2025 г. сред 803 пълнолетни български граждани. Максималното стандартно отклонение е ±3,5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 54 000 души.

Идеята за референдум около еврото се подкрепя – такива идеи у нас традиционно получават „попътен вятър“, коментират от „Мяра“ . Затова и декларативната активност в такъв референдум е висока и само около една десета от запитаните казват, че не биха гласували в подобен референдум или се колебаят. Закономерно, едва ли такава активност би се възпроизвела на практика, добавят анализаторите.

На въпрос "Ако в България се проведе национален референдум с въпроса „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“, кое от следните бихте направили Вие лично?" 34,4% казват, че ще гласуват със съгласна/съгласен, а 54,9% – че ще гласуват с несъгласна/несъгласен. Останалите няма да гласуват или се колебаят. Данните буквално повтарят поредица изследвания назад в годините, посочват от „Мяра“. И отбелязват, че явно е нужна много повече информационна работа – особено на фона на иначе много високото одобрение на българите към Европейския съюз като цяло. Както беше съобщено в предаването „Въпрос на мяра“, българите поставят ЕС на първо място по положително отношение сред всевъзможни геополитически фактори. Положителното отношение е 64,4%, а отрицателното – 25,5%, добавят от агенцията.

Потенциалът на множеството протести в страната към момента не се насочва към правителството като цяло, а остава към конкретни теми. Вотовете на недоверие имат само ограничена подкрепа. Мнозинството е инстинктивно „за“ предложения референдум за въвеждане на еврото, а сред потенциално гласуващите в примерен референдум отново надделява нерешителност пред въвеждането на единната европейска валута през 2026 г. у нас. Българите масово не смятат за себе си, че са наясно с предстоящата либерализация на пазара на тока за битови потребители. Агресивното поведение и действия сред младежи и подрастващи са широко разпространен проблем в очите на пълнолетното българско население. По отношение на катастрофите по пътищата обществото ни реагира по-скоро със самообвинение към съзнателността ни като водачи. Очаква се и цялостно законодателно решение за електрическите тротинетки, но по-скоро се отхвърля възможността за цялостната им забрана, гласят изводите от независимия сондаж по текущи теми. От агенцията уточняват, че такъв тип сондажи служат най-вече за бързи наблюдения на общественото мнение и формиране на хипотези за последващи проучвания.

„Мяра“ зададе въпрос по отношение на множеството различни протести в страната, за да провери дали протестният потенциал към този момент се насочва към властта или остава по конкретни теми. Отговорите явно показват, че към настоящия момент явно не е привидяна алтернатива на тази власт и към това правителство има известна търпимост, коментират анализаторите. „В този момент по-смислено е да се протестира по конкретни прoблеми“ – тази опция избират 62,6% от запитаните, а малцинство от 30,3% избират мнението, че „В този момент по-смислено е да се протестира срещу властта като цяло“, отбелязват от социологическата агенция. Явно затова и мнозинството не подкрепя вотовете на недоверие към сегашното правителство. Разбира се, тук мненията се определят и от сумарните предпочитания за партиите вносители „Възраждане“, „Величие“, МЕЧ. Общо 33,2% подкрепят вотовете, внесени от тези партии, но 60,6% не ги подкрепят, добавят от „Мяра“.

От агенцията посочват, че липсва готовност и по отношение на либерализацията на пазара на тока. „По-скоро съм наясно с предстоящото въвеждане“, казват 25,3%, „По-скоро не съм наясно с предстоящото въвеждане“, избират 73,7%. При такива въпроси често има декларативност и престижност в отговорите, но дори и тя не помага за по-висок дял на отговори от типа „смятам, че съм наясно“.

21,7%, т.е. всеки пети и даже повече, са ставали свидетели през последната година на случаи на насилие сред младежи и подрастващи. 63,5% или почти двама от всеки трима твърдят, че са ставали свидетели в последните дванайсет месеца на поведение сред младежи и подрастващи, което могат да определят като непристойно. 28,3%, или почти всеки трети, свидетелстват, че са виждали агресивни младежки банди в последната година. Проблемът за агресията сред подрастващи и младежи явно има сериозен обхват в очите на българите, добавят от „Мяра“.

По отношение на катастрофите по пътищата е направен социологически експеримент – запитаните са били помолени да изберат само един отговор измежду опциите „Вината е по-скоро в условията и правилата, които държавата създава“ и „Вината е по-скоро на самите водачи и тяхното поведение“. В така поставената дилема 26,5% говорят за рамката, а 47% – за самите водачи, но 26,2% не могат да отделят едното от другото, посочват експертите.

Заради зачестилите инциденти с електрическите тротинетки, мнозинство от 68,1%, т.е. над две трети, подкрепя варианта „В този момент най-смислено е да се приемат цялостни законодателни решения по темата“. 25,4% избират „В този момент най-смислено е общините по места да въвеждат конкретни правила в зависимост от местните специфики – инфраструктура и възможности“. 4,5% намират, че няма нужда да се предприемат нови действия, останалите се колебаят. По отношение на пълната им забрана, експериментален въпрос показва, че обществените настроения са по-скоро с надделяващо отрицателно отношение към подобно рестриктивно действие. 53,8% от българите не подкрепят цялостната забрана за използване на електрически тротинетки срещу 42,9%, които подкрепят подобна забрана. 3,3% не могат да формират мнение по въпроса. Явно се очаква действие на властта, но без крайности, добавят от „Мяра“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението при 0 км на Северната скоростна тангента в посока пътен възел "Ботевградско шосе" поради репатриране на камион
Областната дирекция на МВР в Перник отчита спад на престъпността и ръст на разкриваемостта за 2024 година
Община Русе ще разполага с бюджет от 296,5 млн. лева през тази година
Доброволният спасителен отряд в Кюстендил се подготвя за реакции при различни ситуации
В Перник започна третирането на тревните площи срещу кърлежи и бълхи
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Трима сирийски граждани са арестувани, като двама са обвинени за отвличане и държане в плен на двойка мароканци с цел откуп, а единият от тях е обвинен и за изнасилване
В детайли
Осъдиха на 14 месеца затвор мъж, извършил кражба на пари от църковен храм и унищожил вещи в Стара Загора
В детайли
Инвеститори, получили сертификат за клас, ще могат да наемат неполивни земеделски земи от седма до десета категория, реши парламентът
Основна линия
Ограничено е движението при 0 км на Северната скоростна тангента в посока пътен възел "Ботевградско шосе" поради репатриране на камион
На преден план
Общински съвет - Рудозем гласува увеличение на трудовите възнаграждения на кмета на Общината и кметовете на кметства
В детайли
Съюзът на психолозите и психотерапевтите настоява за разследване има ли подстрекаване към престъпление в профили и канали на инфлуенсър в социалните мрежи
Сфера
От Регионалната здравна инспекция в Плевен отчитат ръст в случаите на заболели от варицела
Основна линия
Областната дирекция на МВР в Перник отчита спад на престъпността и ръст на разкриваемостта за 2024 година
Контекст
Община Костенец започва проект „Младите в действие“ с подкрепата на Министерството на младежта и спорта
На преден план
Кметът на София Васил Терзиев кани на среща утре КНСБ и КТ „Подкрепа“ във връзка с протеста на градския транспорт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.